Визволення сіл Богуславщини від нацистських окупантів
Щороку – історична пам'ять повертає нас до героїчних та болючих днів визволення Богуславщини від нацистських окупантів. Пам'ять про подвиги наших батьків, дідів, прадідів, та вдячність за життя на вільній землі не мають історичного терміну давності – вони вічні.
28 січня 2021 року на Богуславщині відбулися заходи з нагоди 81-ї річниці визволення сіл від нацистських окупантів:
в Біївецькому старостинському окрузі Богуславської міської ради відбулося покладання квітів до пам'ятного знаку загиблим воїнам-односельцям. В роки війни загинуло 176 жителів села. На жаль, на сьогоднішній день ветеранів Другої світової війни не залишилося. День вшанування пам'яті загиблих організували завідуюча сільською бібліотекою-філією Н.В.Гиря та завідуюча сільською клубною Л.Г.Коваленко.
У Розкопанецькому старостинському окрузі відбулося покладання квітів до обеліску загиблих односельчан та проведено хвилину пам'яті. 24 липня 1941 року німці зайняли село Розкопанці. Сотні розкопанчан зі зброєю в руках пішли на фронт обороняти рідну землю від нацистських окупантів. 88 розкопанчан полягли смертю хоробрих, 76 - молодих юнаків та дівчат було вивезено на каторжну рабську роботу до Німеччини. 28 січня 1944 року 337 стрілецькою Лубенською дивізією 27 армії 11 Українського фронту с. Розкопанці було звільнене. Під час звільнення села загинуло 51 воїн, які поховані в братській могилі біля школи.
В Ісайківській сільській бібліотеці-філії КЗ «Публічна бібліотека» БМР влаштовано вистаку-пам’ять «Героїчне минуле малої Батьківщини», на якій представлена література, присвячена цій пам’ятній даті.
У визволенні сіл Ісайки і Яцюки, брали активну участь танковий десант Бєлова, 337 стрілецька лубенська дивізія під командуванням полковника Григорія Ласкіна. Головний удар наносили 1131 та 1127 полки 337 СЛД.....За роки війни з 1941 по1945 рік на фронтах, в полоні, на роботах в Німеччині загинули та пропали безвісти понад 300 мешканців села.
Ця жахлива сторінка історії України ніколи не зітреться з пам'яті українського народу. Гірко визнавати, але українцям знову довелося стати на захист України, її свободи та територіальної цілісності від посягань сусідньої держави.
Сучасні захисники України виявились гідними слави своїх дідів і прадідів, а тому сьогодні ми пишаємось героїзмом, силою духу та мужністю наших Героїв і твердо віримо у нашу перемогу.
Слава всім, хто боровся з нацизмом у роки Другої світової війни!
Слава всім, хто б'ється за Україну сьогодні!