ГОЛОКОСТ: БІЛЬ ВТРАЧЕНИХ ПОКОЛІНЬ
Щорічно 27 січня у всьому світі відзначається Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту. Ця пам’ятна дата запроваджена рішенням Генеральної Асамблеї ООН від 1 листопада 2005 року. У резолюції зазначалося: “Голокост, який призвів до знищення однієї третини євреїв і незліченної кількості представників інших національностей, буде завжди слугувати всім людям пересторогою про небезпеки, які приховують у собі ненависть, фанатизм, расизм та упередження…».
Дата 27 січня обрана не випадково: саме цього дня 1945 року війська 1-го Українського фронту звільнили в’язнів найбільшого гітлерівського концтабору смерті Аушвіц-Біркенау неподалік польського Освенціма, розташованого в 70 кілометрах від Кракова. З тих пір він став символом Голокосту, наочним свідченням тієї пекельної глибини, якої може досягти нелюдяність. За час існування концтабору Аушвіц-Біркенау в ньому загинуло, за різними оцінками, від 1,5 до 2,2 мільйонів людей. Всього у фашистських таборах смерті було знищено шість мільйонів євреїв і мільйони людей інших національностей.
У День скорботи та пам'яті схиляємо голови перед тими, хто поклав життя під час Голокосту, та вшановуємо тих, хто, стоячи перед загрозою смерті, невтомно допомагав іншим вижити.
У Богуславі вшанували пам’ять жертв Голокосту хвилиною мовчання та покладанням квітів. У меморіальному заході взяли участь міський голова Віталій Хоменко, депутат Київської обласної ради Арташес Татоян, секретар Богуславської міської ради Владислав Шпак, заступник міського голови Вікторія Підопригора та начальник відділу культури, молоді та спорту Тетяна Куценко.
Перші квіти пам’яті від жителів Богуславської громади були покладені до місця розстрілу земляків в урочищі «Морозівське», яке стало катівнею для більше ніж півтори тисячі людей. За архівними даними музею історії Богуславщини, лише в 1941-му році тут розстріляли більше 300 наших земляків єврейської національності, а потім закатували до смерті активістів, підпільників та інших жителів Богуславського краю…
Живі квіти лягли й до братської могили активістів Богуславщини, яких у 1943-му році розстріляли фашисти, а далі — до могили «Жертвам фашизму» на Єврейському кладовищі, куди в березні 1944-го перепоховали закатованих богуславців-євреїв.
Цій трагічній та пам’ятній даті присвячена книжкова виставка-пам’ять «Голокост: біль втрачених поколінь», що експонується у читальній залі міської бібліотеки для дорослих комунального закладу "Публічна бібліотека" БМР, на якій представлена історико-краєзнавча література, що розкриває тему голокосту.
Пам’ять про Голокост – це не лише про минуле, це про наше сьогодення і майбутнє. Збережімо її живою, аби більше ніколи не допустити повторення таких трагедій.